Kontrakt klasowy to ważna sprawa

W przedszkolu Europrymusek współprowadzę grupę językowa i jest to pierwszy taki rok w tym przedszkolu. Witamy się po angielsku i żegnamy, ćwiczymy i bawimy się, śpiewamy piosenki i uczymy się codziennych wyrażeń. Czeka nas jeszcze o wiele wiele więcej. Tak na poczatek zajęliśmy się superważnym kontraktem klasowym, który jest istotny z wielu powodów, a najważniejszym z nich jest to że tworzy się go razem i nie narzuca się tylko nauczycielskich zasad. W grupie pięciolatków nie jest to łatwe, gdyż dzieci nie sa w stanie wymienić zasad śpiewajaco po angielsku. Ja znalazłam na to sposób. Wydrukowałam wiele obrazków z zasadami, z których pięciolatki wybierali te, które sa dla nich ważne i które pasuja do naszego przedszkola. Zasady ostempelkowaliśmy własnymi odciskami palców, które pełniły rolę podpisów.
Pozostaje pytanie, co zrobić by działał ten kontrakt. Przypominać o nim, przypominać i jeszcze raz przypominać. Pokazywać poszczególne zasady, gdy któraś zostanie złamana. No i oczywiście być konsekwentnym.

Nasz kontrakt jest nadzorowany przez Mr Perfect, który zawsze wie, jak się zachować. Pod kontraktem stworzyłam też miejsce dla pomocników, którymi dowodzi Little Miss Helpful i tablicę postępów, której pilnuje Mr Clever.

Wyszło świetnie, sami zobaczcie 🤓